Pastebime, kad asmenys besikreipiantys Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos, ne visada lengvai supranta kas yra savarankiška įmonė. Turime pripažinti, kad įstatymų nuostatos iš tiesų pakankamai painios ir keliančios neaiškumų. Šiame straipsnyje pabandysime trumpai apžvelgti Lietuvos Respublikos smulkaus ir vidutinio verslo plėtros įstatymo nuostatas apibrėžiančias savarankišką įmonę.
Įstatymo 2 str. 13 p. nustatyta, kad savarankiška įmonė – įmonė, kuri neturi nei partnerinių, nei susijusių įmonių.
Įmonės, kurios atitinka bent vieną žemiau nurodytų kriterijų, yra laikomos susijusiomis, vadinasi nesavarankiškomis:
a) viena įmonė turi daugumą dalyvių balsų kitoje įmonėje (pvz. 50+1% akcijų);
b) viena įmonė turi teisę skirti ir atšaukti daugumą kitos įmonės valdymo, priežiūros ar administravimo organo narių;
c) įmonei suteikta teisė daryti lemiamą poveikį kitai įmonei dėl sutarčių, sudarytų su ta kita įmone (pvz. sudarytas išimtinių teisių prekybos susitarimas), arba dėl šios įmonės steigimo dokumentų nuostatų (pvz. įstatuose suteiktos išimtinės teisės priimti sprendimus);
d) įmonė, turinti dalyvių balsų kitoje įmonėje, kuri dėl su tos kitos įmonės dalyviais sudarytų sutarčių kontroliuoja daugumą šios įmonės dalyvių balsų;
Įmonės taip pat laikomos susijusiomis, kai dėl to paties fizinio asmens ar kartu veikiančių fizinių asmenų veiklos susiformavę bent vienas iš a-d punktuose nurodytų įmonių ryšių, jeigu šios įmonės verčiasi tokia pačia veikla ar tokios pačios veiklos dalimi toje pačioje rinkoje ar susijusiose rinkose (pvz. paramos prašanti įmonė ir jos akcininkas vykdo veiklą viename sektoriuje).
Kai tarp įmonių yra susiformavę bent vienas iš a-d punkte nurodytų įmonių ryšių per vieną ar kelias įmones, kitaip tariant jei kitos įmonės yra kontroliuojamos netiesiogiai jos taip pat laikomos susijusiomis.
Įdomu tai, kad susijusiomis įmonėmis laikomi net tokie atvejai, kai asmuo, vykdantis veikla su individualios veiklos pažyma bei būdamas paramos prašančios įmonės savininkas (pvz. akcininkas, narys) yra laikomi susijusiomis įmonėmis (2021 m. rugsėjo 22 d. LVAT nutartis Nr. A-766-624/2021). Todėl, kreipiantis paramos pagal atitinkamą finansinę priemonę, reikėtų atidžiai įvertinti paramos suteikimo taisyklėse nurodytas sąlygas bei ar joms nėra taikomas savarankiškumo reikalavimas.
Be aukščiau apžvelgto, susijusių įmonių reglamentavimo, neleidžiančio konstatuoti savarankiškos įmonės, taip pat paminėtinas ir partnerinės įmonės apibrėžimas. Partnerines įmones įstatymas apibrėžia, kaip įmones, nepriskiriamas prie susijusių įmonių ir:
a) tiesiogiai ar netiesiogiai (per vieną ar kelias susijusias ar partnerines įmones) turinčios ne mažiau kaip 25 ir ne daugiau kaip 50 procentų kitos įmonės akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą įmonės kapitale žyminčių kapitalo dalių arba
b) tiesiogiai ar netiesiogiai (pagal balsavimo sutartį, balsavimo teisės perleidimo sutartį, įgaliojimą ir pan.) turinčios ne mažiau kaip 25 ir ne daugiau kaip 50 procentų visų kitos įmonės dalyvių balsų.
Atkreipiame dėmesį, kad įmonės besikreipiančios ES paramos, turėtų atidžiai išsianalizuoti ar jos neturi ne tik susijusių, tačiau ir partnerinių įmonių, jei pasirodytu priešingai, jos rizikuotu prarasti investuotą laiką bei finansus skirtus paraiškai. Be kita ko, įmonės savarankiškumo reikalavimai yra taikomi ir jau paramą gavusiems subjektams. Jei turite klausimų dėl savarankiškos įmonės reikalavimų ES paramai gauti, prašome su mumis susisiekti.