Lietuvai vis dar taikant karantino apribojimus dėl pasaulyje siaučiančio koronaviruso, nemažai verslo subjektų susidūrė su sutarčių vykdymo problemomis. Verslas dėl taikomų apribojimų negali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų, o tai savo ruožtu, gali sąlygoti ginčus su verslo partneriais.
ESAS CONSULTING šiame straipsnyje pateikia įžvalgas apie tai, kas gali būti laikoma nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėmis ir kaip šias aplinkybės interpretuoja Lietuvos teismai.
Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.212 str. 1 d. įtvirtintos sąlygos, leidžiančios konstatuoti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes. Šioje dalyje pasakyta, kad šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties neįvykdymą, jeigu:
- ji įrodo, kad sutartis neįvykdyta dėl aplinkybių, kurių ji negalėjo kontroliuoti bei protingai numatyti sutarties sudarymo metu, ir
- šalis negalėjo užkirsti kelio šių aplinkybių ar jų pasekmių atsiradimui.
Nenugalimos jėgos atveju šalies atleidimas nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą reiškia, kad sutartinių prievolių nevykdymas yra pateisinamas ir negali sutartį pažeidusiai šaliai sukelti įprastinių sutarties nevykdymo padarinių, jai negali būti taikoma sutartinė civilinė atsakomybė, atitinkamai apribojama kreditoriaus (nukentėjusios sutarties šalies) teisė į sutarties nevykdymu pažeistų teisių gynimą.
Kasacinio teismo jurisprudencijoje (2015-02-09 LAT nutartis Nr. 3K-3-25-916/2015; 2010-10-04 LAT nutartis Nr. 3K-3-370/2010) išaiškinta, kad nenugalimos jėgos aplinkybes kvalifikuoja tokie požymiai:
1. aplinkybių nebuvo sudarant sutartį ir jų atsiradimo nebuvo galima protingai numatyti;
2. dėl susidariusių aplinkybių sutarties objektyviai negalima įvykdyti;
3. šalis, neįvykdžiusi sutarties, tų aplinkybių negalėjo kontroliuoti ar negalėjo užkirsti joms kelio;
4. šalis nebuvo prisiėmusi tų aplinkybių ar jų padarinių atsiradimo rizikos.
Kasacinis teismas yra išaiškinęs, kad tik esant šių kriterijų visumai, faktinės aplinkybės gali būti pripažintos nenugalima jėga.
Atsižvelgiant į kasacinio teismo suformuotą praktiką, jei subjektas dėl koronaviruso įvykdyti sutarties negali, taip pat jei sutarties neįvykdymui užkirsti kelio objektyviai yra neįmanoma ir jei subjektas nebuvo prisiėmęs sutarties neįvykdymo padarinių, tuomet būtų galima konstatuoti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad sutarties šalims negalint vykdyti sutartimi prisiimtų įsipareigojimų dėl force majeure aplinkybių, nebūtinai reiškia, kad sutartis visais atvejais turėtų būti nutraukiama.
LR CK 6.204 str. 3 d. pasakyta, kad kai sutarties įvykdymas sudėtingesnis, nukentėjusi sutarties šalis turi teisę kreiptis į kitą šalį prašydama sutartį pakeisti.
Šis prašymas turi būti pagrįstas ir pareikštas tuoj pat po sutarties įvykdymo suvaržymo. Kreipimasis dėl sutarties pakeitimo savaime nesuteikia nukentėjusiai šaliai teisės sustabdyti sutarties vykdymą. Jeigu per protingą terminą šalys nesutaria dėl sutarties pakeitimo, tai abi turi teisę kreiptis į teismą. Teismas gali:
- nutraukti sutartį ir nustatyti sutarties nutraukimo datą bei sąlygas;
- pakeisti sutarties sąlygas, kad būtų atkurta šalių sutartinių prievolių pusiausvyra.
Vadinasi, kad sutarties šalis, kuri negali vykdyti sutarties pagal prisiimtus įsipareigojimus, turi teisę paprašyti kitos sutarties šalies ją pakoreguoti. Taip pat, atlikti sutarties pakeitimus gali įpareigoti ir teismas, jei toks prašymas teismui pateiktas.
Kaip bebūtų, kiekvienu individualiu atveju, teisinės konsultacijos rekomenduotume kreiptis į teisininką.
Atkreipiame dėmesį, kad subjektas susidūręs su nenugalimos jėgos aplinkybėmis, gali kreiptis į Prekybos, pramonės ir amatų rūmus (PPAR), kurie nustatyta tvarka išduoda force majeure aplinkybes liudijančias pažymas. Tačiau informuojame, kad PPAR išduota force majeure aplinkybes liudijanti pažyma, kaip tokia, automatiškai nesukuria materialinių teisinių padarinių. Materialinius teisinius padarinius, t. y. atleidimą nuo atsakomybės už sutarties neįvykdymą, civilinės atsakomybės netaikymą (LR CK 6.212; 6.253 straipsniai) lemia nenugalimos jėgos aplinkybių buvimas, bet ne jas liudijančios pažymos išdavimas.
Jei turite klausimų dėl force majeure sutarties sąlygų taikymo ar norėtumėte pasikonsultuoti dėl PPAR išduodamos pažymos reikšmės, maloniai prašome su mumis susisiekti.