Lietuvoje populiarumo neprarandanti naudotų automobilių rinka, turi savo juodąją pusę. Automobilių pardavėjai siekdami maksimalaus pelno, nevengia atsukinėti ridas, daužtus ir suremontuotus automobilius pateikti, kaip niekada nepatekusius į eismo įvykius ar kitaip nutylėti parduodamo automobilio defektus. Ne visada padeda ir paskutiniu metu išpopuliarėjusios ataskaitos apie parduodamo automobilio istoriją.
Ką daryti jei pirkėjas įsigijęs naudotą automobilį, defektus pastebi tik po kurio laiko nuo įsigijimo? Ar yra galimybė atgauti pinigus iš pardavėjo, jeigu ne, galbūt pirkėjas gali reikalauti sumažinti automobilio kainą?
Įstatymų nuostatos
CK 6.317 straipsnio 1 dalis nustato, kad pardavėjas privalo pagal pirkimo–pardavimo sutartį perduoti daiktus pirkėjui ir patvirtinti nuosavybės teisę į daiktus bei jų kokybę. Kitaip tariant, įstatymas įtvirtina, kad parduodamo daikto kokybę garantuoja pardavėjas. Parduodamų daiktų kokybė, kiekis ir kiti kriterijai turi atitikti sutarties sąlygas, o jeigu sutartyje nėra nurodymų, – įprastus reikalavimus (CK 6.327 straipsnio 1 dalis). Įprasti reikalavimai CK apibrėžiami kaip galimybė parduotą prekę tam tikrą laiką naudoti tam, kam ji paprastai naudojama (CK 6.333 straipsnio 4 dalis). Laikoma, kad daiktai neatitinka kokybės reikalavimų, jeigu jie neturi tų savybių, kurių pirkėjas galėjo protingai tikėtis, t. y. kurios būtinos daiktui, kad jį būtų galima naudoti pagal įprastinę ar specialią paskirtį (CK 6.333 straipsnio 6 dalis).
CK nenurodo, kad kokybės reikalavimai taikomi tik naujai prekei, todėl net ir naudotas daiktas turi būti tinkamas naudoti, kam jis paprastai naudojamas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. liepos 19 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-307-1075/2018). Todėl, jei pirkėjas įsigyja naudotą automobilį, kurio negali tinkamai naudoti (pvz. dėl važiuoklės ar variklio defektų), toks daiktas neatitinka daiktui keliamų kokybės reikalavimų.
CK 6.333 straipsnio 2 dalyje atskleistas daikto kokybės garantijos turinys – tai pardavėjo pareiga garantuoti pirkėjui, kad daiktai atitinka sutarties sąlygas ir kad sutarties sudarymo metu nėra paslėptų daiktų trūkumų, dėl kurių daikto nebūtų galima naudoti tam tikslui, kuriam pirkėjas jį ketino naudoti, arba dėl kurių daikto naudingumas sumažėtų taip, kad pirkėjas, apie tuos trūkumus žinodamas, arba apskritai nebūtų to daikto pirkęs, arba nebūtų už jį tiek mokėjęs.
Parduodamas naudotas daiktas dėl natūralaus nusidėvėjimo, ankstesnio naudojimo sąlygų (intensyvumo ir kt.) savo kokybės savybėmis gali skirtis nuo analogiško naujo daikto, dėl ko galima tikėtis mažiau efektyvios ir trumpesnės jo naudojimo trukmės, tačiau ir toks daiktas turi būti tinkamas naudoti pagal paskirtį. Daikto tinkamumas naudoti pagal paskirtį neturi būti suprantamas kaip įmanomumas jį naudoti, nors ir patiriant dėl to didelius nepatogumus, įvairaus pobūdžio trikdžius ar papildomas sąnaudas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. gruodžio 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-454-611/2018) (pvz. jeigu pirkėjas įsigys naudotą automobilį, kuris neproporcingai degins variklio alyvą, toks daikto naudojimas privers pirkėją patirti didelius nepatogumus).
CK 6.364 straipsnio 1 dalis numato, jog pardavėjas yra atsakingas vartotojui už bet kokią prekių <…> kokybės reikalavimų neatitiktį prekės pristatymo momentu ir paaiškėjusią ne vėliau kaip per dvejus metus nuo prekės pristatymo (garantija pagal įstatymą). Nors įstatymas leidžia pardavėjui ir pirkėjui susitarti dėl trumpesnio, nei 2 metai garantijos termino naudotai prekei, tačiau šis terminas negali būti trumpesnis negu vieneri metai. Analizuojant minėtas įstatymo nuostatas darytina išvada, kad jeigu pardavėjas ir pirkėjas nesusitaria dėl vienų metų garantijos naudotam automobiliui yra taikoma dviejų metų garantija.
Teisių gynimo būdai
Kasacinis teismas yra išaiškinęs, jog tais atvejais, kai parduotas daiktas neatitinka kokybės reikalavimų ir pardavėjas su pirkėju neaptarė jo trūkumų, pirkėjas turi teisę reikalauti taikyti vieną iš CK 6.334 straipsnio 1 dalyje nustatytų alternatyvių jo teisių gynimo būdų (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2018 m. liepos 19 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-307-1075/2018, 31 punktas). Minėtame įstatyme įtvirtinti alternatyvūs teisių gynimo būdai, pirkėjui įsigijusiam netinkamos kokybės daiktą, leidžia savo pasirinkimu pareikalauti:
1) kad daiktas, sutartyje apibūdintas pagal rūšį, būtų pakeistas tinkamos kokybės daiktu, išskyrus atvejus, kai trūkumai yra nedideli arba jie atsirado dėl pirkėjo kaltės;
2) kad būtų atitinkamai sumažinta pirkimo kaina;
3) kad pardavėjas neatlygintinai per protingą terminą pašalintų daikto trūkumus arba atlygintų pirkėjo išlaidas jiems ištaisyti, jei trūkumus įmanoma pašalinti;
4) grąžinti sumokėtą kainą ir atsisakyti sutarties, kai netinkamos kokybės daikto pardavimas yra esminis sutarties pažeidimas.
Pavyzdžiui viename iš ginčų, pirkėjas įsigijo naudotą automobilį iš šalyje gerai žinomo automobilių prekybininko ir pradėjęs jį eksploatuoti pastebėjo, kad automobilis „degina“ neproporcingai daug tepalo. Pardavėjas nesutiko sumažinti įsigyto nekokybiško automobilio kainos, ar kitaip padengti patirtus nuostolius, motyvuodamas tuo, kad parduotam automobiliui taikoma 3 mėnesių komercinė garantija. Pirkėjas gindamas savo pažeistas teises kreipėsi į teismą. Tiek pirmos, tiek apeliacinės instancijos teismas tenkino pirkėjo ieškinį ir įpareigojo pardavėją sumažinti automobilio kainą. Teismas konstatavo, kad tiek naudotam, tiek naujam automobiliui gali būti taikoma 2 metų garantija, kuri yra įtvirtinta CK.
Apibendrinant galima pasakyti, kad naudotam automobiliui įstatyminė garantija nėra taikoma automatiškai, reikia nustatyti koks konkretus defektas neleidžia naudoti įsigyto automobilio nepatiriant didelių nepatogumų, įvairaus pobūdžio trikdžių ar papildomų sąnaudų. Taip pat, identifikuoti ar defektas paaiškėjo per 1 metus, ar vėliau, nes tuo to priklauso įrodinėjimo sudėtingumas. Kaip bebūtų, reikėtų pabrėžti tai, kad net ir naudotą automobilį įsigijęs pirkėjas, turi jam įstatymo suteiktas garantijas, kurių galima iš pardavėjo reikalauti.
Jeigu kiltų klausimų dėl įsigyto nekokybiško automobilio ir kitų pirkinių, galime jums suteikti teisinę konsultaciją, kaip reikėtų tokioje situacijoje elgtis.