ESAS CONSULTING, šiame straipsnyje trumpai apžvelgs pajamų iš kriptovaliutos apmokestinimą, atitinkamai vykdant ir nevykdant individualios veiklos.
Lietuvos bankas (LB) savo pateiktoje pozicijoje, suformavo kriptovaliutos sąvoką. Pasak LB, kriptovaliuta, kitaip dar vadinama virtualia valiuta (pvz: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ir kt.) – tai nereglamentuoti ir nereguliuojami skaitmeniniai pinigai, kuriuos galima naudoti kaip atsiskaitymo priemonę, tačiau šiuos pinigus į apyvartą išleidžia ir garantuoja ne centrinis bankas.
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI), savo 2022-09-29 konsultacinėje medžiagoje išaiškino, kaip turėtų būti apmokestinamos kriptovaliutos, koks turėtų būti kriptovaliutų deklaravimas.
I. Kriptovaliutos apmokestinimas nevykdant individualios veiklos
VMI nurodo, kad pagal LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) 2 str. 14 d., gyventojo pajamos – tai atlygis už atliktus darbus, suteiktas paslaugas, už perduotas ar suteiktas teises, už parduotą ar kitaip perleistą investuotą turtą ar lėšas ir (arba) kita nauda gauta pinigais ir (arba natūra).
Pagal GPMĮ 2 str. 28 d., virtuali valiuta laikytina turtu, todėl kai yra gaunamos atsitiktinės virtualios valiutos pardavimo pajamos, jos apmokestinamos kaip kito turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos. Šiuo atveju, apmokestinamas skirtumas tarp pardavimo ir įsigijimo kainos. Tokioms pajamoms taikomas 15% gyventojo pajamų mokesčio tarifas (GPM) jei apmokestinamosios pajamos neviršija 120 (VDU) arba 20% jei apmokestinamosios pajamos viršija 120 (VDU).
VMI pažymi, kad gyventojo pasigaminta („iškasta”) virtuali valiuta ar jos esmę atitinkanti priemonė, nėra laikoma gyventojo gautomis pajamomis. Tuo tarpu, kai gyventojas pagamintą virtualią valiutą parduoda ar kitaip realizuoja, jau laikoma, kad kriptovaliutos pardavimo/realizavimo metu yra gautos pajamos, kurios apmokestinamos kaip kito turto pardavimo pajamos 15% arba 20% GPM tarifu.
Išimtys:
VMI nurodo, kad pagal GPMĮ 17 str. 1 d. 27 p., pajamų gautų pardavus ne individualios veiklos neregistruotiną turtą (pvz: virtualią valiutą) ir to turto įsigijimo kainos bei kitų GPMĮ 19 straipsnyje nurodytų, su šio turto pardavimu susijusių išlaidų ir/arba pasigaminimo išlaidų skirtumas, per kalendorinius metus neviršijantis 2 500 eurų, pajamų mokesčiu neapmokestinamas.
————————-
Pavyzdžiui:
Jei asmuo, nevykdantis individualios veiklos, per metus įsigys Ethereum kripto valiutos už 5 000 Eur, o parduos už 7 000 Eur, tuomet GPM mokesčio nemokės, nes gautas pelnas neviršys 2 500 Eur.
————————-
II. Kriptovaliutos apmokestinimas vykdant individualią veiklą
Gyventojų pajamos, gautos iš virtualių valiutų pirkimo – pardavimo, ar iš pasigamintos virtualios valiutos pardavimo, gali būti apmokestinamos kaip individualios veiklos pajamos, jeigu tokią veiklą vykdo siekdami iš to gauti ekonominės naudos sau, t.y. gyventojas užsiima tokio pobūdžio veikla:
- tęstinį laikotarpį, ir
- gyventojo vykdoma veikla atitinka individualiai veiklai
nustatytų kriterijų (tęstinumas, savarankiškumas ir ekonominės naudos
siekimas).
Tęstinumas yra sietinas su tokio pobūdžio veiklos vykdymu tęstinį laikotarpį, kuris nėra ribojamas mokestiniu laikotarpiu. Tokios veiklos vykdymo aplinkybės kaip nevienkartinis, nuolatinis sandorių sudarymas, jų skaičius, tęstinis jų sudarymo laikotarpis (pasikartojimas) sietinas su tokios veiklos tęstinumo požymiu. Kitaip tariant, užsiimant kriptovaliutos prekybos veikla tęstiniu laikotarpiu, asmuo turėtų išsiimti individualios veiklos pažymėjimą.
Apmokestinamam pelnui gautam iš disponavimo kriptovaliutomis (virtualiomis valiutomis), veikiant pagal individualią veiklą, taikomas 5-15% GPM tarifas.
Primename, kad užsiimant kriptovaliutos prekyba pagal individualią veiklą, kylą pareiga mokėti ir socialinio draudimo įmokas. Apie socialinio draudimo įmokas ir jų tarifus, esame rašę čia.
Jei turėtumėte papildomų klausimų dėl pajamų iš kriptovaliutos apmokestinimo, ar norėtumėte gauti konsultaciją dėl individualios veiklos vykdymo, prašome su mumis susisiekti.