Dar prieš prasidedant pasaulinei COVID-19 pandemijai, laikinas nuotolinis darbas („darbostogos”), šiuolaikiškose įmonėse buvo pakankamai įprastas. Darbdaviai suteikdavo darbuotojas galimybę, tam tikrą laiko tarpą dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. Pandemijai pasibaigus, nuotolinis darbas dar labiau išpopuliarėjo. Šiame straipsnyje, pabandysime trumpai apžvelgti laikino nuotolinio darbo mokestinius aspektus.
Gyventojų pajamų mokestis
Jei nuolatinis Lietuvos gyventojas laikinai, ne komandiruotėje, dirba užsienio valstybėje, pvz. „darbostogose“ (angl. „workation“), su kuria sudaryta dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, jo iš darbo santykių gaunamos pajamos bus apmokestintos Lietuvoje. Gaunamas atlyginimas gali būti apmokestinamos užsienio valstybėje tik tuo atveju, jeigu:
- nuolatinis Lietuvos gyventojas užsienio valstybėje, ištisai arba su pertraukomis išbūna ilgiau kaip 183 dienas, arba
- atlyginimą moka darbdavys, kuris yra užsienio šalies įmonė, arba atlyginimas mokamas jos vardu, arba
- atlyginimą moka ne nuolatinė buveinė ar nuolatinė veiklavietė, kurią darbdavys turi užsienio šalyje.
Tuo tarpu, jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas laikinai, nuotolinis būdu dirba užsienio valstybėje, su kuria nėra sudaryta dvigubo apmokestinimo sutartis ir užsienio valstybėje pagal jos teisės aktus nuo iš darbo santykiais gaunamų pajamų yra mokamas gyventojų pajamų mokestis, Lietuvoje nuolatinis Lietuvos gyventojas gali naikinti dvigubą apmokestinimą, taikydamas atleidimo arba atskaitymo metodą, metams pasibaigus teikdamas metinę pajamų deklaraciją.
Nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš darbo santykių kylančios pajamos yra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu Lietuvoje tik tuo atveju, jei darbas fiziškai atliekamas Lietuvoje. Atitinkamai, darbo užmokestis (arba darbo užmokesčio dalis), mokamas už darbą užsienio valstybėje Lietuvoje gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamas nepriklausomai nuo to, ar darbdavys yra Lietuvos ar užsienio įmonė.
Socialinio draudimo įmokos
Laikinai, ne komandiruotei į užsienį, pagal darbo sutartį išvykusiam dirbti asmeniui, pvz. „darbostogoms“, taikomi valstybės, kurioje jis įprastai gyvena ir vykdo didelę veiklos dalį, socialinio draudimo (įskaitant sveikatos draudimo) mokesčiai.
Atkreipiamas dėmesys, kad asmeniui laikinai išvykstant į kitą ES, EEE valstybę, Jungtinę Karalystę ar Šveicariją dirbti, įskaitant „darbostogoms“, reikėtų kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti prašymą išduoti pažymą apie jam Lietuvos Respublikos socialinio draudimo teisės aktų taikymą, kitaip dar vadinamą A1 forma. Šis dokumentas, minėtose šalyse būtu įrodymu, kad esate drausti socialiniu ir sveikatos draudimu Lietuvoje.
Tuo tarpu, jei asmuo „darbostogoms“ išvyktu į užsienio, ne ES, EEE valstybę, Jungtinę Karalystę ar Šveicariją, tuomet reikėtų žiūrėti kokios konkrečios socialinio ir sveikatos draudimo mokestinės nuostatos yra taikomos konkrečioje valstybėje. Įprastai dirbant minėtose šalyse ne ilgiau nei 6 mėn., socialinio draudimo įmokų mokestinės prievolės nekylą, tačiau pasitaiko tam tikrų išimčių.
Jei turite papildomų klausimų dėl mokestinių prievolių asmenims laikinai išvykstantiems dirbti į užsienį „darbostogoms“, prašome su mumis susisiekti.