Šiame straipsnyje bus apžvelgiama prekybos agento sutartis, dar kitaip vadinama komercinio atstovavimo (agentavimo) sutartimi. Apžvelgsime pagrindinius minėtos sutarties aspektus.
Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, kad prekybos agentu laikomas nepriklausomas asmuo, kurio pagrindinė ūkinė veikla – nuolat už atlyginimą tarpininkauti atstovaujamajam sudarant sutartis ar sudaryti sutartis atstovaujamojo vardu ir atstovaujamojo sąskaita.
Prekybos agento sutartis gali būti įforminta raštu arba žodžiu. Kaip bebūtų, visais atvejais rekomenduojame sutartį sudaryti raštu, kad vėliau nekiltų sunkumų įrodinėjant tam tikrus susitarimo aspektus.
Įprastai prekybos agento sutartimi yra aptariama:
– Agento įsipareigojimai;
– Atsiskaitymo už paslaugas tvarka;
– Atsakomybė
– Nekonkuravimas ir konfidencialumas;
– Sutarties galiojimas ir nutraukimas;
– Ginčų sprendimas
– Kitos sąlygos (force-majeure, susirašinėjimas, sutarties pakeitimai ir kt.).
Sutarties galiojimas ir nutraukimas
Prekybos agento sutartis su atstovaujamuoju gali būti sudaryta apibrėžtam arba neapibrėžtam terminui.
Pažymėtina, kad neapibrėžtam terminui sudaryta sutartis gali būti bet kurios šalies iniciatyva nutraukta, tik apie nutraukimą pranešus įstatymo nustatytais terminais, pvz. prieš vieną mėnesį – jeigu sutartis tęsėsi ne ilgiau kaip vienerius metus arba prieš keturis mėnesius – jeigu sutartis tęsėsi ilgiau kaip trejus metus.
Šalys savo susitarimu negali nustatyti trumpesnių pranešimo terminų, bet gali nustatyti ilgesnius pranešimo terminus, tačiau visais atvejais abiem šalims taikomi vienodi pranešimo terminai.
Įdomu, tai, kad pasibaigus prekybos agento sutarčiai su atstovaujamuoju, prekybos agentas turi teisę į kompensaciją, jeigu šalys nesusitarė, kad, pasibaigus sutarčiai, prekybos agentas turi teisę į nuostolių atlyginimą. Prekybos agentas turi teisę į kompensaciją, jeigu:
– po sutarties nutraukimo atstovaujamasis turi esminės naudos iš dalykinių ryšių su klientais, kuriuos surado prekybos agentas ar su kuriais dėl prekybos agento žymiai padidėjo atstovaujamojo verslo mastas; ir
– atsižvelgiant į visas aplinkybes, kompensacijos mokėjimas atitiktų teisingumo principą.
Nekonkuravimas
Prekybos agentas ir atstovaujamasis gali sutartyje numatyti, kad pasibaigus sutarčiai prekybos agentas ne daugiau kaip dvejus metus nekonkuruos su atstovaujamuoju. Tokia sutarties sąlyga turi būti išreikšta raštu.
Jeigu sutartyje yra numatytas konkurencijos draudimas, prekybos agentas turi teisę į kompensaciją už visą konkurencijos draudimo laikotarpį, tačiau, jei nekonkuravimo kompensacija sutartimi neaptarta, atstovaujamasis šios kompensacijos mokėti neprivalo. Kompensacijos dydis nustatomas šalių susitarimu. Kompensacijos dydis gali būti apibrėžiamas metine prekybos agento atlyginimo suma.
Teismų praktika
Komercinio atstovavimo formalieji požymiai ir jų esmė yra aptarti nuosekliai formuojamoje kasacinio teismo praktikoje, jie yra tokie:
1) esminė atstovo funkcija – tarpininkauti arba sudaryti sutartis atstovaujamojo vardu ir sąskaita;
2) atstovo savarankiškumas;
3) pagrindinės veiklos kriterijus;
4) atstovo veiklos nuolatinis pobūdis;
5) atstovo veiklos atlygintinumas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. vasario 12 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-7-5-684/2016; (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2018 m. balandžio 13 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-152-313/2018).
Jei kiltų papildomų klausimų dėl prekybos agento sutarties ar minėtą sutartį jums reikėtų paruošti, prašome su mumis susisiekti.