Skolinant pinigus vis dar populiaru įpareigoti skolininką (vekselio davėją) pasirašyti ir perduoti kreditoriui (vekselio turėtojui) vekselį. O kas iš tiesų yra vekselis, kokias teises jis suteikia kreditoriui? Ar vekselis yra pakankamas teisinis pagrindas užtikrinti skolą? Atsakydami į šiuos klausimus pabandysime pasidalinti įžvalgomis bei teismų praktika.
Įstatymu vekselis apibrėžiamas, kaip vertybinis popierius ir dokumentas, kuriuo jį išrašantis asmuo be išlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui arba kuriuo tai padaryti pavedama kitam asmeniui (CK 1.105 straipsnio 1 dalis, ĮPVĮ 2 straipsnio 1 dalis).
Įstatymo nustatytas reikalavimas, kad vekselyje turi būti besąlyginis įsipareigojimas sumokėti jame nurodytą pinigų sumą (CK 1.105 straipsnio 1 dalis, ĮPVĮ 2 straipsnio 1 dalis, 3 straipsnio 2 punktas, 77 straipsnio 2 punktas) reiškia tai, kad vekselyje įtvirtinta mokėjimo prievolė ir iš jos atsiradusi reikalavimo teisė yra abstraktaus pobūdžio. Prievolės abstraktumas reiškia tai, kad:
1. abstrakti prievolė yra savarankiška, t. y. jos nesieja teisinis ryšys su jos atsiradimo pagrindu;
2. abstrakčios prievolės subjektai negali remtis tokios prievolės atsiradimo pagrindo buvimu, jo galiojimu ar negaliojimu, reikalaudami vykdyti ar atsisakydami vykdyti pareigas, kilusias iš šios prievolės.
Taigi vekselyje įtvirtintos prievolės abstraktumas reiškia tai, kad ši prievolė nesusijusi teisiniu ryšiu su vekselio išdavimo pagrindu. Tai reiškia, kad skolininkas (vekselio davėjas), išduodamas vekselį, sukuria kreditoriaus (vekselio turėtojo) naudai naują prievolę. Ši nauja prievolė atsiranda nuo vekselio išrašymo momento. Vekselio išrašymas – abstraktus vienašalis sandoris. Dėl šio abstraktaus vienašalio sandorio sukuriamas naujas civilinių teisių objektas – vertybinis popierius, kuriame įtvirtinta nauja prievolė dalyvauja civilinėje apyvartoje kaip savarankiška abstrakti prievolė, iš esmės teisiškai nepriklausoma nuo to teisinio santykio (tam tikro sandorio), kurio pagrindu ji buvo sukurta (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2007 m. spalio 1 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-216/2007).
Paprastai tariant, jeigu skolininkas nusprendžia pasiskolinti iš kreditoriaus 3000 Eur automobiliui įsigyti ir gavęs pinigus išrašo minėtai sumai vekselį, vadinasi yra visiškai nesvarbu ar gautus iš kreditoriaus pinigus naudos automobiliui įsigyti ar už juos gerai pasilinksmins bare. Nuo to momento kada yra išrašomas vekselis, yra sukuriame abstrakti savarankiška prievolė.
Įdomu tai, kad vekselis priešingai nei paskolos raštelis, ar paskolos sutartis, ginčo atveju nereikalauja įrodyti, kad pinigai iš tiesų buvo perduoti. Čia atsiskleidžia vekselio privalumai prieš kitas skolinimo formas. Iš tiesų vekselis yra labai patogus ir paprastas būdas paskolinti pinigų ir šį juridinį faktą įforminti paprastu ir abstrakčiu dokumentu. Tačiau, kad vekselis išlaikytų savo abstraktumą ir besąlygiškumą, pirmiausia jis privalo būti tinkamai sudarytas, kitaip tariant jis turi atitikti imperatyvius vekselio formai keliamus reikalavimus, o taip pat, vekselio turėtojas privalo laiku, nepraleisdamas nustatytų terminų kreiptis į vekselio išdavėją dėl vekselio apmokėjimo. Jeigu bus netenkinamas bent viena iš čia aptartų reikalavimų, vekselis praras savo abstraktumą ir besąlygiškumą ir taps tik paprastu skolos rašteliu.
Tuo atveju, kai vekselis netenka vertybinio popieriaus teisinio statuso dėl turinio, formos trūkumų ar įstatyme nustatytų terminų jam pateikti apmokėti ir pateikti reikalavimus pagal jį praleidimo, iš vekselio kylantiems reikalavimams patenkinti negali būti taikomos ĮPVĮ nuostatos, be kita ko, vekselyje įtvirtinta prievolė netenka besąlygiškumo ir abstraktumo savybių; tokiu atveju reikalavimo teisė pagal vekselį savaime nepasibaigia, tačiau jai patenkinti taikomos konkrečius prievolinius santykius reglamentuojančios CK ar kitų materialiųjų įstatymų normos. Sprendžiant dėl prievolinių santykių egzistavimo ir (ar) jų turinio vekselis tampa paprastu rašytiniu įrodymu, dėl jo įrodomosios reikšmės sprendžiama pagal atitinkamus santykius reglamentuojančias materialiosios ir proceso teisės normas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2019 m. gegužės 30 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-7-100-469/2019). Vadinasi, vekseliui tapus tik skolos rašteliu, kreditorius (vekselio turėtojas) nebegalės supaprastinta tvarka kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo atlikimo ir skolos išreikalavimo inicijavimo, atsiras pareiga dėl skolos priteisimo kreiptis teismine tvarka. Savo ruožtu, tai ženkliai prailgintu skolos atgavimo trukmę.
Apibendrinant šiame straipsnyje aptartas vekselio ypatybes, svarbu akcentuoti, jog norint, kad vekselis liktu abstrakčiu ir besąlyginių vertybiniu popieriumi, kuris privalėtų būti vykdomasis vekselio turėtojui (kreditoriui) jį pateikus apmokėti, jis privalo būti tinkamai sudarytas ir laiku pateiktas vekselio davėjui (skolininkui) apmokėti.
Jeigu turite klausimų dėl vekselio sudarymo ar jo pateikimo vykdyti, prašome su mumis susisiekti.